grocery shopping blues: summer break style

June 5, 2011

I apologize for never getting back to you all with the 3 truths, 1 lie post a few days ago. Go check it out and see if you were correct!

Even though summer isn’t official until June 21 (which is always the one of the least productive days in the year — did you know this?), I am on summer break. Instead of gloating and telling everyone they should have become a teacher, I think I’ll talk about groceries instead.

It has been a long time since my grocery shopping posts have been updated. I’m still going by a $300/month budget, and it is still working out perfectly. I don’t know how I was living off of less than $250/month before — that was just frightening.

One thing I am venturing into this summer is my very first vegetable garden. Even though I am not doing much, it’s growing — which is a relief because I just spent a large portion of my $300 yesterday… and it’s only June 5.

Yesterday was a large and in charge grocery shopping trip. I needed a lot of pantry staples from Costco and also bought a month’s worth of meat for the Husband, so the bills were a little high.

I first ventured out to Costco.

June 4, 2011 001June 4, 2011 004

I bought:

  • apples (will last 2 weeks)
  • bananas (will last 2 days — not really, but really…)
  • wraps for Husband’s lunches (will last 3 weeks!)
  • almonds (won’t last long in my view)
  • vanilla
  • raisins (will last entire month)
  • orange juice (will last 2 weeks)
  • baked lentil chips (umm.. the bag may or may not be half gone)
  • chicken (which I couldn’t bring myself to post — it grossed me out)
  • spinach (one week)
  • blueberries
  • baby Portobello mushrooms

The total came out to $88.18 — not bad for all of that food that will last us far longer than a week!

I also went to the farmer’s market yesterday to pick up just a few things.

June 4, 2011 005

I bought:

  • 2 bunches asparagus
  • 5 white onions
  • 1 bunch beets (love beet greens!)

This ran me $10.

I lastly went to Trader Joe’s for a few items.

June 4, 2011 006

I bought:

  • 2 cartons almond milk
  • Greek yogurt
  • brown rice penne pasta
  • garbanzo beans
  • black beans
  • ketchup
  • lean Angus beef (for the Husband)

This came to $18.01

In total yesterday, I spent $116.19, which isn’t bad at all!

Over the summer, I rarely meal plan, so I buy a bunch of staples I think I’ll need and fly by the seat of my pants. I never know what I’ll want to eat, and since I have extra time, I figure I don’t really have to plan everything out like when I’m working. Or maybe you could meal plan for me — what should I make with the above items this week? We also have lentils, canned tomatoes, tofu, eggs, and rice.

I’m going to count on you since my day tomorrow will be spent poolside.

Question: Do you plan your meals differently in the summer than you normally would?

{ 56 comments… read them below or add one }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: